Muzikanti do škol v plném proudu

IMG_20191003_124230_4_Fotor

Po létě se definitivně slehla zem, skončil první měsíc nového školního roku, a to pro nás znamená začátek podzimního bloku vzdělávacího programu Muzikanti do škol. Máme před sebou dva měsíce práce, kdy se ob týden budeme věnovat výuce HV přímo na základních školách. Kam a s kým jsme se rozjeli vyučovat hudební výchovu tentokrát? Jaký hudební program si pro žáky II. stupně muzikanti připravili?

Vybrali jsme tři základní školy, dvě ze Středočeského kraje – ZŠ Hovorčovice a ZŠ Žitomířská Český Brod, a k tomu jednu zákládní školu z kraje Jihočeského – ZŠ Zborovská Tábor. I podzimní blok se ponese v duchu vlastní tvorby. Stejně jako v jarním bloku výuky dostanou žáci prostor složit si za pomoci a pod vedením muzikantů Ondry Škocha a Petra Kužvarta svou vlastní píseň. Společně se budou věnovat rozboru písně a samotnému procesu jejího vzniku vč. nahrávání a postprodukce. Spolu s Františkem Feri Cimlem se žáci budou více věnovat tomu, jak funguje kapela, a to po tvůrčí i manažerské stránce. V rámci praktické výuky se tak žáci pokusí nejen složit píseň, ale tuto píseň a sebe i zpropagovat, dostat do médií a realizovat koncert.

Podzimní blok výuky probíhá v týdnech od začátku října do konce listopadu. Do programu je zapojeno celkem 6 tříd II. stupně a jedna třída I. stupně na třech základních školách.

Co jsou Muzikanti do škol? V roce 2018 jsme přišli s myšlenkou pozvat profesionální muzikanty do školních lavic, aby sdíleli s žáky II. stupně své nadšení pro hudbu a muzicírování, seznámili je s muzikantskou praxí, hudebními technikami a nástroji. Oslovili jsme první základní školy a první muzikanty a rozjeli jsme se do škol „suplovat“ první hodiny hudební výchovy. Kde jsme s programem dnes? Posunuli jsem jej do formy navazující výuky. S muzikanty od března letošního roku jezdíme do škol opakovaně, co škola, to jiná skupina muzikantů, to jiný hudební program. Co škola, to 4-5 vyučovaných hodin hudební výchovy.

Program Muzikanti do škol v roce 2019 realizujeme za podpory Státního fondu kultury ČR, Středočeského kraje, Svazu autorů a interpretů a Nadace život umělce. Děkujeme!

logo-SFKlogo_100sai_logonzu_logo_pantone_201_c1-page-001